Στο Final 4 o Παναθηναϊκός!

Αυτή η ομάδα έχει το μέταλλο του πρωταθλητή και δεν λυγίζει εύκολα. Ο «αυτοκράτορας» του ευρωπαϊκού μπάσκετ Παναθηναϊκός είναι εδώ και -αφού πέταξε εκτός Final Four την οικοδέσποινα Μπαρτσελόνα με 3-1 νίκες είναι έτοιμος- ετοιμάζεται να καθίσει στο θρόνο του για 6η φορά στην ιστορία του!

Τι κι αν «έχασε» νωρίς τον Νίκολας με διάστρεμμα; Τι κι αν ο Διαμαντίδης φορτώθηκε με φάουλ και έμεινε «άσφαιρος» για ένα ολόκληρο ημίχρονο; Η καρδιά του πρωταθλητή χτυπούσε… δυνατά με τη βοήθεια και της καυτής ατμόσφαιρας που δημιούργησαν οι περισσότεροι από 20.000 θεατές που γέμισαν ασφυκτικά το ΟΑΚΑ.

Σε ένα παιχνίδι με αρκετές δυσκολίες και δυνατές μονομαχίες, οι πρωταθλητές πήραν από την αρχή προβάδισμα στον αγώνα και δεν το έχασαν ποτέ. Η ισπανική ομάδα, παρέμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο το οποίο έληξε με 34-33.

Οι «πράσινοι» στο τρίτο δεκάλεπτο άρχισαν να γκαζώνουν με τη βοήθεια και του Διαμαντίδη ο οποίος άρχισε να αναλαμβάνει… εκτελεστικό ρόλο! Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 9 πόντους (56-47).

Το τελευταίο δεκάλεπτο με τους οπαδούς των «πρασίνων» να παραληρούν στις κερκίδες, δε θα μπορούσε να είναι παρά ένας μονόλογος του «αυτοκράτορα». Ο Παναθηναϊκός σφράγισε τη μεγάλη πρόκριση με ένα κάρφωμα του Σάτο δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα που έληξε 78-67 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Οι «πράσινοι» πηγαίνουν σε Final Four για 4η φορά τα τελευταία 10 χρόνια και θα κληθούν εκεί να αντιμετωπίσουν την ομάδα που «πέταξε έξω» τον Ολυμπιακό, τη Σιένα!

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός, ηττήθηκε 88-74 από τη Σιένα

Βίο… αντίθετο από αυτό του Παναθηναϊκού ακολούθησε ο Ολυμπιακός στην Ιταλία.

Οι ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν για τρίτη συνεχόμενη φορά από τη Σιένα και δεν κατάφεραν να πάρουν την πολυπόθητη πρόκριση στη Final 4 της Βαρκελώνης.

Φαίνεται ότι η εμφατική νίκη του Ολυμπιακού στο πρώτο παιχνίδι στο ΣΕΦ με 48 πόντους διαφορά, αποπροσανατόλισε τελικά τους ερυθρόλευκους και έδωσε δίκαια (βάσει των εμφανίσεων των 2 ομάδων) την πρόκριση στη Σιένα.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν στο γήπεδο φανερά αγχωμένοι και από το πρώτο δεκάλεπτο (29-18) βρέθηκαν να κυνηγούν το σκορ. Στο ημίχρονο η κατάσταση έγινε ακόμη χειρότερη, με τους ερυθρόλευκους να έχουν εκτός από την πλάτη στον τοίχο και μία διαφορά 14 πόντων να υπερκαλύψουν (50-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φωνές του Ντούσαν Ίβκοβιτς φάνηκαν να αφυπνίζουν κάπως τους «ερυθρόλευκους» καθώς μείωσαν τη διαφορά στους -7 (68-61) και ο Ολυμπιακός ετοιμάστηκε για τη μεγάλη αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Η Σιένα, όμως, είχε τις απαντήσεις για την αντεπίθεση του Ολυμπιακού και τελικά πήρε το παιχνίδι μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς με 88-74.

Πλέον, μένει να γίνει γνωστό και το τελευταίο κομμάτι του παζλ για το Final Four, καθώς (εκτός των Παναθηναϊκού, Σιένα και Μακάμπι που προκρίθηκαν ήδη με 3-1 στους αγώνες) Βαλένθια και Ρεάλ θα αναμετρηθούν για την πολυπόθητο εισιτήριο θέση σε 5ο παιχνίδι…